Masthead header

‚Dark Eyes’ Tomasz Stańko kwintet – CDbooklet by Wojtek Kornet – premiere

Długo oczekiwany nowy album Tomasza Stańko „Dark Eyes” jak zawsze w przypadku tego Artysty jest wielkim muzycznym wydarzeniem w świecie jazzu. Tomasz Stańko jest obecnie jednym z najważniejszych i najbardziej utytułowanych Artystów jazzowych na świecie. Tym razem zaprosił do współpracy skandynawskich muzyków – Alexi Tuomarila, Jakub Bro, Andres Christensen, Olavi Louhivuori. Płyta jest utrzymana w charakterystycznym dla Stańko klimacie i jest dokładnym spełnieniem oczekiwań polskiej publiczności o tym jak powinien brzmieć najlepszy album jazzowy roku. Po raz pierwszy tez w historii album „Dark Eyes” jest wydany w Polskiej Cenie, co jest ewenementem w prestiżowej wytwórni ECM. tekst żródłowy: empik.com

Na stronie 3 portret autorstwa Andrzeja Tyszko, Na stronie 9 fotografia autorstwa Johna Kelmana, pozostałe 9 fotografii mojego autorstwa.

 

PREMIERA NOWEJ PŁYTY TOMASZ STAŃKO KWINTET ‘DARK EYES’
Tomasz Stanko Quintet

Tomasz Stańko – trąbka
Alexi Tuomarila – fortepian
Jakob Bro – gitara
Anders Christensen – gitara basowa
Olavi Louhivuori – perkusja

Tomasz Stańko Quintet, nowy zespół Tomasza Stańko, w którym pod koniec kwietnia nagrał swój najnowszy album dla wytwórni ECM. Za tajemniczym tytułem płyty, ‘ Dark Eyes’, kryje się piękna, nowa muzyka Stańko, który z pewnością po raz kolejny zaskoczy słuchaczy oryginalnym i świeżym brzmieniem swoich kompozycji.

Tomasz Stańko Quintet to nowy okres w biografii Stańko. Patrząc z perspektywy na ostatnie 20 lat jego twórczości, można dostrzec kilka ważnych etapów. Był Kwartet z Bobo Stensonem, Tony Oxleyem i Andersem Jorminem, pożniej nagranie dwóch genialnych albumów: “Litania – Music of Krzysztof Komeda” oraz “From the Green Hill”. Ostatnie 10 lat to głównie współpraca ze polskim Kwartetem, z którym wydał trzy płyty: “Soul of Things”, “Suspended Night” i “Lontano”, i z którym osiągnął wręcz organiczny poziom muzycznego porozumienia.

Po “Lontano”, po raz kolejny nadszedł czas poszukiwania. Po dwóch latach koncertów w różnych projektach i składach, Tomasz Stańko skomponował ostateczny skład swojego nowego Kwintetu. Do zespołu zaprosił młodych skandynawskich muzyków:
Alexiego Tuomarilę – utalentowanego fiński pianistę, o którym wybitny brytyjski krytyk muzyczny, Stuart Nicholson, napisał: “nikt tak nie reprezentuje siły Fińskiej sceny jazzowej”;
Jakoba Bro – duńskiego gitarzystę, współpracującego także z legendarnym perkusistą Paul Motianem, realizującego wiele własnych projektów;
Andersa Christensena – duńskiego basistę, również współpracującego z Paul Motianem, grającego, obok jazzu, również nowo falowych – rockowych projektach;
Olavieg Louhivuori – młodego fińskiego perkusistę, którego talent i styl gry przywodzi na myśl również Fina, perkusistę, Edwarda Vesalę – przyjaciela i muzyka, z którym Stańko stworzył wiele niezapomnianych projektów.

Ten skład to odkrycie Stańko. Muzycy doskonale odnajdują się w jego kompozycjach tworząc razem zupełnie nowe brzmienie. Muzyka tak charakterystyczna dla Stańko, liryczna a jednocześnie drapieżna, brzmi w tym składzie wyjątkowo. Świeżego charakteru dodaje połączenie brzmienia gitary i gitary basowej, oraz transowe, rzec by można, partie fortepianu.

Wśród dziesięciu utworów, które znalazły się na płycie, są między innymi te najnowsze, które Stańko stworzył już jako mieszkaniec Nowego Jorku. To miasto to dla artysty niewyczerpane źródło inspiracji, Stańko kocha jego rytm, puls, barwność, życie, bogactwo sztuki – muzeów, koncertów. Jeden z utworów został zatytułowany “The Dark Eyes of Martha Hirsch”, a jego inspiracją był obraz Oskara Kokoschki i ciemne oczy tajemniczej Marthy Hirsch.

DARK EYES lista utworów:
So nice
Terminal 7
The Dark Eyes of Martha Hirsch
Grand Central
Amsterdam Avenue
Samba Nova
Dirge for Europe
May Sun
Last song
Etiuda baletowa nr. 3

(wszystkie kompozycje – Tomasz Stańko, oprócz Dirge for Europe i Etiudy Baletowej autorstwa Krzysztofa Komedy).

tekst źródłowy na stronie domowej www.tomaszstanko.com

Ciekawe linki dotyczące tego wydawnictwa:

http://jazzgazeta.blox.pl/2009/10/Tomasz-Stanko.html

http://wyborcza.pl/1,75475,7150505,Ciemne_oczy_Tomasza_Stanki.html

http://zyciegwiazd.onet.pl/1577095,1,bezladne_zycie_tomasza_stanko,artykul.html

FACEBOOK|WYŚLIJ ZNAJOMYM|KONTAKT