Masthead header

„WILKANOC” – Mariusz Wilczyński i przyjaciele

„WILKANOC” to zdarzenie artystyczne łączące animowany obraz filmowy, muzykę, akcję artystyczną, za każdym razem dostosowywane specjalnie do miejsca, w którym jest prezentowane. W Teatrze Starym artyści po raz pierwszy spotkają się w takiej konfiguracji.

Mariusz Wilczyński – animacje
Tomasz Stańko – trąbka
Kim Nowak w składzie:
Michał „Eprom” Baj – gramofony, sampler
Antoni „Ziut” Gralak – trąbka
Mariusz Obijalski – instrumenty klawiszowe
Mateusz Pospieszalski – saksofon
Michał Sobolewski – gitara
Bartosz „Fisz” Waglewski – wokal, gitara basowa
Piotr „Emade” Waglewski – perkusja

Krytycy zaliczają Wilczyńskiego do nurtu animacji artystycznej i eksperymentalnej. Jest pierwszym, i dotąd jedynym, polskim autorem filmów animowanych, który miał indywidualny, retrospektywny przegląd swoich filmów w Museum of Modern Art w Nowym Jorku [2007] oraz pierwszym autorem animacji z Polski, którego filmy wyświetlano w National Gallery w Londynie [2007]

Mariusz Wilk Wilczyński – artysta grafik, autor filmów animowanych, performer, pedagog pokaz filmów autorskich, zaliczany do nurtu animacji artystycznej i eksperymentalnej. Jest pierwszym, i dotąd jedynym, polskim autorem filmów animowanych, który miał indywidualny, retrospektywny przegląd swoich filmów w Museum of Modern Art w Nowym Jorku [2007] oraz pierwszym autorem animacji z Polski, którego filmy wyświetlano w National Gallery w Londynie [2007].
Liczący się krytycy, np. Joshua Siegel, kurator MOMA, zaliczają Wilczyńskiego do najwybitniejszych obecnie artystów animacji na świecie.
Jest autorem animowanej oprawy TVP Kultura.

 

FACEBOOK|WYŚLIJ ZNAJOMYM|KONTAKT